STAVBA STUDNY:

PÉČE O STUDNU:

PARTNEŘI:

Čerpadlo do studny

Vybrat vhodné čerpadlo do studny není jednoduché. Než se ho vydáme kupovat, měli bychom mít připravené odpovědi na celou řadu otázek.

Na základě odpovědí na tyto otázky bude odborník schopen doporučit vhodný typ čerpadla pro naši studnu. Při výběru si dávejte bedlivý pozor a pokud možno nakupujte jen ve specializovaných obchodech. Pokud se rozhodnete pro nákup čerpadla v hypermarketu, riskujete, že se Vám dostane rady špatné, či dokonce žádné.

Kvalita nabízených čerpadel může být různá. Na štítku čerpadla bývají většinou uvedeny maximální možné hodnoty výšky a průtoku. Ke každému solidnímu čerpadlu by pak měl být k dispozici graf závislosti průtoku na výšce, který by měl umožnit získat bližší představu o fungování zařízení. Na výběr míváme většinou ze dvou hlavních druhů čerpadel do studní:

Před nákupem čerpadla je také vhodné uvážit velikost tlakové nádoby s ohledem na spotřebu. Pokud budete mít velkou spotřebu a malou nádobu, bude čerpadlo spínat častěji, což omezuje jeho životnost. Pozor byste si také měli dát na hlučnost a přizpůsobit tomu výběr čerpadla. Co se týká konstrukce a provedení studničních čerpadel, tak platí logicky čím dražší, tím kvalitnější. U dražších čerpadel se totiž setkáme s použitím kovových dílů namísto plastu. Pro občasné použití však i plast poslouží dobře.

Domácí vodárna

Namísto samotného čerpadla se v některých případech hodí zakoupit rovnou celou domácí vodárnu. Domácí vodárna je již zkompletovaná sada několika zařízení. Skládá se z čerpadla, tlakové nádoby, výtlačného i sacího potrubí, pojistných mechanismů a ovládání. Čerpadlo většinou bývá odstředivé, ale již se začaly vyrábět i domácí vodárny s použitím ponorných čerpadel. Pokud je v naší domácí vodárně integrováno čerpadlo odstředivé, tak se nedostaneme přes již zmiňovanou sací výšku 7–8 m. Četnost spínání čerpadla je ovlivněna velikostí tlakové nádoby, která je v domácí vodárně užita. Čerpadlo by mělo spínat maximálně 6× za hodinu. Dražší domácí vodárny bývají vybaveny propracovanou elektronikou a jemnými filtry.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!